Rak prostaty – najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mężczyzn w Polsce

Rak prostaty – najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mężczyzn w Polsce

Do niedawna najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce był rak płuca. W ostatnich latach wyprzedził go rak prostaty, który dotyka coraz większą liczbę mężczyzn w starszym wieku – w ciągu ostatnich 10 lat liczba zachorowań uległa podwojeniu! Dlatego warto znać pierwsze objawy oraz sposoby na wykrycie tego nowotworu, aby jak najszybciej zacząć proces leczenia i jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

Rak prostaty – to się leczy!

Aktualnie oprócz wieku, nie istnieją znane czynniki ryzyka, które zwiększają szanse na zachorowanie, tak więc nie wiadomo, czego powinni wystrzegać się mężczyźni, żeby uniknąć tej choroby. Rokowanie dla pacjentów jest bardzo pomyślne – pod warunkiem, że zadziałamy wcześnie i szybko. Według danych europejskich 5 lat lub więcej przeżywa 83% chorych. Może się to wydawać niewiele, ale spójrzmy inaczej na te dane. Co roku w Polsce umiera 4 tys. pacjentów na raka prostaty – czyli bardzo dużo. Jednak rak wykryty na wczesnym etapie JEST CAŁKOWICIE WYLECZALNY – stąd konieczność zwiększania świadomości wśród pacjentów à propos pierwszych objawów i konieczności regularnych wizyt u lekarza.

Jakie są objawy raka prostaty?

W 75% przypadków możliwe jest wczesne rozpoznanie raka prostaty, głównie dzięki znajomości początkowych, lecz niespecyficznych objawów choroby, które powinny zmobilizować każdego mężczyznę do wizyty u lekarza rodzinnego lub urologa DP MED. Są to:

  • trudności w oddawaniu moczu,
  • częste oddawanie moczu,
  • krwiomocz (obecność krwi w moczu, zmieniona barwa moczu),
  • zakażenia dróg moczowych (objawia się swędzeniem, pieczeniem cewki moczowej),
  • powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach,
  • czasem mogą pojawić się bóle kości lub mięśni.

Pamiętajmy, że nowotwór nie zawsze może dawać objawy, dlatego raz na rok zwróćmy się do naszego lekarza rodzinnego z prośbą o wykonanie badań okresowych. Dzięki temu będziemy mogli świadomie monitorować stan naszego zdrowia.

Co więcej, należy podkreślić, że pacjenci z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego NIE SĄ w grupie ryzyka rozwoju raka prostaty.

Jak lekarz rozpoznaje raka prostaty?

Pierwszym znakiem alarmowym jest podwyższony poziom PSA (marker nowotworowy) w badaniu krwi. W następnej kolejności pacjenci szybko kierowani są do urologa, który może zbadać pacjenta przez odbyt (per rectum). Nie jest to najbardziej lubiane przez pacjentów badanie, jednak jest szybkie, proste, nieobciążające dla pacjenta i pozwala na uzyskanie wielu istotnych informacji.

Następnym krokiem USG przezodbytnicze, podczas którego bardzo często wykonywana zostaje biopsja (pobranie fragmentu tkanki z prostaty). Taki materiał oceniany jest pod mikroskopem, co daje nam odpowiedź na pytanie, czy pacjent cierpi na raka, czy na inny łagodny rozrost gruczołu krokowego.

Jak wygląda leczenie?

Wybór optymalnej terapii zależy od diagnozy i stopnia zaawansowania choroby. Im wcześniejszy etap choroby, tym leczenie jest skuteczniejsze. Jeżeli rak jest niewielki i nie występują przerzuty do innych narządów, można zastosować metodę aktywnej obserwacji, która polega na regularnym wykonywaniu USG, badania per rectum i oznaczania poziomu PSA – dopóki choroba nie ulega progresji, lekarz wstrzymuje się od dalszych interwencji. Jeżeli choroba jest bardziej zaawansowana, pacjenci są przygotowywani do zabiegu operacyjnego – usunięcia całej prostaty. Jeżeli chory nie wyraża zgody lub istnieją przeciwwskazania, możliwe jest zastosowanie radioterapii, chemioterapii lub hormonoterapii.

Bibliografia:

[1] – Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa, 2019

[2] – https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/

[3] – https://www.mp.pl/onkologia/aktualnosci/123072,rak-prostaty-zbyt-pozno-diagnozowany

Artykuł sponsorowany

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds