Waloryzacja emerytur i rent

Waloryzacja emerytur i rent

Emeryci z niepokojem czekają na to, jakie zmiany przyniesie nowy rok. Jaka będzie waloryzacja emerytur?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Inflacja

To, że inflacja jest wysoka, to wiemy wszyscy. Widzimy w sklepach jak urosły ceny. Panie z obsługi mówią, że ceny rośną cały czas z dostawy na dostawę. – Jeszcze niedawno za 100 złotych można było zrobić zakupy spożywcze. Teraz przeciętny rachunek to ponad 200 złotych – mówi pani na kasie.

A przecież już wiadomo, że podrożał prąd i gaz. Pojawiają się informacje, że rachunki za gaz wzrosły z 250-300 zł do 800. Niewielu emerytów ma takie dochody, by zapłacić aż tyle ciepło. O ile wzrosną koszty życia, nikt nie jest w stanie przewidzieć. Na tle Europy według wskaźników Eurostatu inflacja w Polsce przoduje. Inflacja w Niemcach jest niższa i wynosi 6 proc,  we Francji zaledwie 3,4 proc za listopad. Więc to nie jest tak, że nad inflacją rządy nie panują. Polski premier także zapowiedział uruchomienie zwolnień z podatków, by ograniczyć wzrost cen. Czy wystarczą?

Płaca minimalna w 2022

Wzrosła płaca minimalna do 3010 zł. Trzeba też pamiętać, że wzrost płacy minimalnej to świetny biznes dla rządu. Wzrost płacy o 100 zł powoduje dla pracodawcy koszt 121 zł. Z tych pieniędzy do ręki pracownika trafia 69 zł, a reszta idzie do urzędu skarbowego. Zatem sami widzicie, że niekoniecznie podwyżka oznacza wzrost stopy życiowej. Jednak ceny na pewno wzrosną.

Reklama Reklama PolisyTravel

Życie gospodarcze

Właściwie emeryci nie powinni interesować się życiem gospodarczym. Jednak to od głosów emerytów w dużej mierze zależy, kto będzie rządził krajem. Czy tacy co popierają klasę pracującą, czy tacy co wspierają emerytów i urzędników? Jeśli emerytom dosypie się więcej, to wytwarzający dochód narodowy będą mieli mniej. Ilość pieniędzy, za które udało się sprzedać towary, jest przecież ograniczona. Jednak teraz, kiedy już nawet nie drukujemy pieniędzy, tylko płacimy kartą, dosypywanie wirtualnych pieniędzy do worka jest łatwiejsze.

Polski Ład

waloryzacja

tyle z Polskiego Ładu, a ile przyniesie waloryzacja emerytur, opr. Jerzy Dudzik

Najbliższe wypłaty emerytur będą już wyższe w związku z Polskim Ładem dla większości pobierających świadczenie. Emerytury wzrosną tak jak w znanej tabeli od 35 zł przy emeryturze 875 zł na rękę do prawie 190 zł przy tych emeryturach w wysokości dwóch tysięcy. Zatem dalej pogłębia się poczucie niesprawiedliwości. Dopiero waloryzacja, o ile będzie kwotowa, może poprawi byt najbiedniejszych emerytów. Trzeba dosypać pieniędzy z worka tym, których nie stać na ogrzanie mieszkania i kupowanie żywności. Bez względu na poglądy na ZUS, nie może być tak, by emeryci ze starego portfela przymierali głodem w niedogrzanych mieszkaniach spółdzielczych. Rządzący muszą pamiętać, że emeryci to 1/3 wyborców. Rządzący muszą zaspokoić podstawowe potrzeby biedniejących coraz szybciej emerytów.

Pokrzywdzeni Polskim Ładem emeryci otrzymają zwrot podatku. Dla kogo zwrot. Terminy zwrotu. Sprawdź!

Waloryzacja emerytur 2022

Zasada jest prosta, chcesz rządzić, musisz dbać o emerytów i o waloryzacje emerytur. Żadne tam poglądy i bajki o świetlanej przeszłości emerytom nie są potrzebne. Emeryci chcą przyzwoitej kasy na życie. Chcesz rządzić, to się staraj pogodzić niskie ceny, wysokie zarobki i wysokie emerytury. Nie potrafisz spełnić oczekiwań emerytów? To znikaj z polityki! Ile powinna wynosić waloryzacja dla każdego emeryta? Tak by starczyło na czynsz i ogrzewanie, na żywność, na leki i na trochę wakacji. Komunikację miejską emeryci w Polsce mają zwykle za darmo,  choć nie tak jak w Czechach, gdzie bilety kolejowe są prawie za darmo.

Ile zatem powinna wynosić waloryzacja emerytur? Tak miedzy 600 a 900 zł. Na takie kwoty rząd oszacował dodatek dla biedniejszych gospodarstw. Tutaj tekst ustawy z 17 grudnia 2021 r. Takich gospodarstw, jak szacuje rząd, jest w Polsce niecałe 7 milionów, czyli prawie połowa. Taka jest skala biedy w Polsce.


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


Może Cię zainteresować: 

Emerytura bez podatku, ale składka zdrowotna wyższa. Polski Ład dla emeryta (TABELA 2022)

Nowy raport EAPN o skali ubóstwa w Polsce

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds