Pismo z ZUS, czy ulotka wyborcza? [List do emerytów i rencistów z ZUS]

Pismo z ZUS, czy ulotka wyborcza? [List do emerytów i rencistów z ZUS]

Waloryzacja emerytur miała miejsce w marcu, a ostatnie 13. emerytury wypłacono 25. kwietnia. Jednak dopiero z końcem kwietnia ZUS rozpoczął wysyłkę listów do seniorów. Jak informował Zakład w kopercie z ZUS, seniorzy znajdą aż dwie decyzje – jedna o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji, a druga o przyznaniu 13. emerytury.

Masowa wysyłka listów do seniorów to nic nowego, ma ona miejsce co roku, a ZUS jest zobowiązany do informowania seniorów o zmianie wysokości emerytury i przyznaniu dodatkowych świadczeń.

W praktyce w korespondencji z ZUS w tym roku emeryci i renciści znaleźli jeszcze dodatkową wiadomość. Czego dotyczyła?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

List do emerytów i rencistów z ZUS

O dodatkowej informacji informowali sami seniorzy, a temat podjął na Twitterze Marek Borowski, senator KO i były marszałek Sejmu. Jak napisał: „Przy okazji powiadomień 6 mln emerytów o waloryzacji ich świadczeń p. premier Morawiecki, p. minister Maląg i p. prezes ZUS Uścińska włożyli każdemu do koperty (zgadnijcie, kto za to płaci) także przedwyborczą ulotkę. Głównym jej celem jest pokazanie, jak źle było emerytom za Tuska, a jak dobrze jest teraz. Manipulacja gwarantowana”.

Dołączony list wychwala działania rządu, a pod listem podpisali się premier Mateusz Morawiecki, Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej i Gertruda Uścińska, prezes ZUS, a w nagłówku widzimy loga Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz ZUS.

Marek Borowski kontynuuje, cytując fragment listu „Oto przykład (cyt.): „Poprawę sytuacji seniorów dobrze widać patrząc na wzrost kwoty świadczeń netto, czyli do ręki. Przeciętna emerytura netto wzrosła między 2007 a 2015 o 55%, a między 2015 a 2023 – aż o 81%”. Państwo manipulanci nie wspominają o wzroście cen. Za 8 lat „Tuska” – 19,7%, za 8 lat PiS-u – 47%. Realny wzrost za „Tuska” – 29,4%, za PiS-u – 23,4%. Kłamstwo powielane 6 mln razy nie staje się prawdą – jest kłamstwem zwielokrotnionym. Ktoś nazwał PiS „Pinokio i Spółka”. Przychylam się”.

Przeczytaj również: Czy musisz za każdym razem podać dane z dowodu, aby odebrać emeryturę? Jednak nie! Listonosze wywalczyli zmianę!

Stanowisko ZUS w sprawie listu do emerytów

ZUS broni swojej korespondencji i twierdzi, że w ramach wysyłki świadczeniobiorcy otrzymali list informacyjno-edukacyjny, który jest jednocześnie wykonaniem zadania Zakładu określonego w ustawie. Zapoznając się z treścią listu, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że włączono państwową instytucję do politycznej agitacji, szczególnie że akcja ma miejsce w roku wyborczym. Wcześniej takich listów ZUS nie dołączał.

Zakładając nawet, że wiadomość miała mieć charakter informacyjny i edukacyjny, to powinna przestawiać więcej informacji, liczb i faktów, które pozwoliłyby czytelnikowi, choć zbliżyć się do obiektywnego zarysowania stanu polskiego systemu emerytalnego i sytuacji ekonomicznej samych zainteresowanych. W jaki sposób?

Przeczytaj również: Kolejka do sanatorium 2023. Długość kolejki w poszczególnych województwach [PRZEGLĄD]

Patronat medialny Patronat - Kongres Gospodarki Senioralnej

Treść listu z ZUS

Rekordowa waloryzacja emerytur 2023

W liście czytamy: „Od marca 2023 roku wszystkie emerytury i renty objęła rekordowa waloryzacja o blisko 15 proc. Większość emerytów w Polsce otrzymała dodatkowe od 200 do 400 zł na rękę”.

Urealniony obraz sytuacji to np. wzmianka o rekordowej inflacji, który wymusiła rekordową waloryzację. Waloryzacja nie jest dobrodziejstwem rządu ani tego, ani żadnego innego, ale wynika z przepisów z 1998 r. i ma miejsce co roku w marcu. O ile wzrosną emerytury, wynika m.in. z poziomu cen, które owszem są rekordowo wysokie.

Seniorzy podnoszą fakt, że wzrost o 14,8 proc. nie rekompensuje podwyżek sięgających 40 czy 50 proc. A taki dotknął np. niektóre produkty żywnościowe.

Przeczytaj również: Waloryzacja emerytur od 1 marca. Droga od wskaźnika waloryzacji 13,8 przez 20 do 14,8 proc. Wyjaśniamy.

Emerytura bez podatku i obniżenie stawki PIT

Dalej autorzy listu informują: „Od ponad roku obowiązuje też emerytura bez podatku. Do kwoty 30 tys. rocznie, czyli 2500 zł miesięcznie, państwo nie pobiera ani złotówki na podatek. Obniżyliśmy z 17 do 12 proc. podatek pobierany powyżej tego progu. Z kolei drugi próg podatkowy podnieśliśmy do 120 tys. zł”.

Warto byłoby dodać, że emerytura bez podatku to hasło, bo w gruncie rzeczy podniesiono kwotę wolną od podatku. Co więcej, rząd nie zapomniał zrekompensować sobie tego uszczuplenia w budżecie, podwyższając składkę zdrowotną do 9 proc. także dla emerytów, likwidując jednocześnie możliwości odliczenia jej od podatku. Stąd zysk dla seniorów z postulowanej m.in. przez PSL emerytury bez podatku był dużo niższy, niż można było się tego spodziewać.

Wspomniane obniżenie stawki z 17 do 12. było efektem ogromnego niezadowolenia z reformy Polski Ład i zostało wymuszone w środku roku podatkowego, co było niestandardowym i kłopotliwym rozwiązaniem.

Matematyka podpowiada, że 12 proc. PIT plus 9 proc. składki zdrowotnej, daje nam 21 proc. Przed reformą Polski Ład stawki wynosiły odpowiednio 17-proc. PIT i 1,25 proc. składki na NFZ, co w sumie wynosi 18,25 proc. [formalnie 7,75 składkę zdrowotną można było odliczyć, więc w praktyce była niższa].

Wspomniany mechanizm waloryzacji ma za zadanie chronić świadczenia emerytalne przed utratą wartości w czasie, ale eksperci są zgodni, że siła nabywcza polskich emerytur maleje od 2021 r., nie wspominając o stopie zastąpienia, co jest ważne dla nowych, jak i przyszłych emerytów. Warto byłoby pochylić się nad tymi kwestiami, ponieważ uciekanie się do n-tych emerytur, co stało się poniekąd koniecznością, aby załatać emeryckie budżety domowe, jest rozwiązaniem prowizorycznym, które nie rozwiązuje istoty problemu.

Przeczytaj również: Koniec emerytury bez podatku dla części seniorów. EMERYTURA bez PIT 2023 [TABELA NETTO]

Zakończenie

List kończy się słowami: „Troska o emerytów to jedno z najważniejszych zobowiązań rządu. Seniorzy i renciści mogą czuć się bezpiecznie, bowiem jesteśmy gwarantem wypłaty świadczeń i dalszej poprawy Państwa bezpieczeństwa socjalnego”.

Każdy adresat musi sobie sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy czuje się bezpieczniej po otrzymaniu tej wiadomości.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Ile kosztowała ta akcja „informacyjno-edukacyjna” ZUS?

4 gr za list — jak poinformował Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Niewiele, ale mnożąc stawkę razy 8,6 mln listów, daje nam to ponad 340 tys. zł. Czy można było te pieniądze wydać lepiej?

Przeczytaj również: Waloryzacja składek emerytalnych na koncie w ZUS. Przyszli emeryci zyskają 14,4 proc. [jak sprawdzić wysokość środków na emeryturę]

Pełna treść listu z ZUS do emerytów i rencistów

Szanowni Państwo,

rok 2023, w którym emeryci i renciści mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony państwa. Czasy są trudne, a seniorzy to grupa, która wymaga szczególnego wsparcia i opieki w takich czasie.

Obywatele mają swobodę wyboru przejścia na emeryturę. Może to nastąpić po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Mają prawo decydowania czy pracują, czy przechodzą na emeryturę. Każdy Polak i każda Polska zasługują na jesień życia, którą mogą poświęcić wypoczynkowi i rodzinie.

Od marca 2023 roku wszystkie emerytury i renty objęła rekordowa waloryzacja o blisko 15 proc. Większość emerytów w Polsce otrzymała dodatkowe od 200 do 400 zł na rękę. To wielkie wsparcia w czasach kiedy, pandemia, wojna i inne światowe kryzysy doprowadziły do dużego wzrostu cen.

A to przecież nie wszystko. Po raz kolejny została wypłacona emerytura 13. emerytura. W tym roku wypłacimy i wprowadzimy na stałe 14. emeryturę. Dodatkowe roczne świadczenia poprawiają sytuację materialną seniorów oraz rencistów, szczególnie tych o najniższych dochodach.

Od ponad roku obowiązuje też emerytura bez podatku. Do kwoty 30 tys. Rocznie, czyli 2500 zł miesięcznie, państwo nie pobiera ani złotówki na podatek. Obniżyliśmy z 17 do 12 proc. Podatek pobierany powyżej tego progu. Z kolei drugi próg podatkowy podnieśliśmy do 120 tys. zł.

Wspieramy również seniorów, którzy chcą i mogą dalej pracować. Obejmuje ich ulga podatkowa PIT-0 dla osób w wieku emerytalnym, które nie pobierają emerytury. Wówczas przychody z pracy do 85 tys. Zł nie są opodatkowane i to nie licząc kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Oznacza to więcej pieniędzy od ręki od razu.

Emerytura musi gwarantować godne życie. Dlatego podnosimy poziom świadczeń o wiele szybciej, niż było to poprzednio. Od marca 2023 roku najniższa emerytura brutto wynosi 1588 zł, a przeciętna 3400 zł.

Poprawę sytuacji materialnej polskich seniorów na przestrzeni ostatnich ośmiu lat dobrze widać, patrząc na wzrost kwoty netto tych świadczeń, czyli do ręki oraz uwzględniając roczne świadczenie. I tak przeciętna emerytura netto wzrosła między 2007 a 2015 rokiem o 55 proc., a między 2015 a 2023 rokiem – aż o 81 proc.

Jednak szczególną ochroną objęliśmy osoby utrzymujące najniższe świadczenia. Minimalna emerytura do ręki, uwzględniając 13. i 14. emeryturę, wzrosła w latach 2015-2023 blisko trzykrotnie szybciej niż w latach 2007-2015 (123 proc. W stosunku do 44 proc. W poprzednich ośmiu latach).

Troska o emerytów to jedno z najważniejszych zobowiązań rządu. Seniorzy i renciści mogą czuć się bezpiecznie, bowiem jesteśmy gwarantem wypłaty świadczeń i dalszej poprawy Państwa bezpieczeństwa socjalnego.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów; Marlena Maląg, Minister pracy i polityki społecznej; Gertruda Uścińska, Prezes ZUS


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

14. emerytura 2023 [rząd przyjął ustawę]. Dodatek na stałe, elastyczny termin wypłaty, próg dochodowy bez waloryzacji

Bezpłatne leki 65+. Rozszerzenie programu o młodszych seniorów. Które leki będą bezpłatne? [AKTUALNOŚCI]

Waloryzacja składek emerytalnych na koncie w ZUS. Przyszli emeryci zyskają 14,4 proc. [jak sprawdzić wysokość środków na emeryturę]

Linda Matus
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.