Pismo z ZUS, czy ulotka wyborcza? [List do emerytów i rencistów z ZUS]

Pismo z ZUS, czy ulotka wyborcza? [List do emerytów i rencistów z ZUS]

Waloryzacja emerytur miała miejsce w marcu, a ostatnie 13. emerytury wypłacono 25. kwietnia. Jednak dopiero z końcem kwietnia ZUS rozpoczął wysyłkę listów do seniorów. Jak informował Zakład w kopercie z ZUS, seniorzy znajdą aż dwie decyzje – jedna o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji, a druga o przyznaniu 13. emerytury.

Masowa wysyłka listów do seniorów to nic nowego, ma ona miejsce co roku, a ZUS jest zobowiązany do informowania seniorów o zmianie wysokości emerytury i przyznaniu dodatkowych świadczeń.

W praktyce w korespondencji z ZUS w tym roku emeryci i renciści znaleźli jeszcze dodatkową wiadomość. Czego dotyczyła?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

List do emerytów i rencistów z ZUS

O dodatkowej informacji informowali sami seniorzy, a temat podjął na Twitterze Marek Borowski, senator KO i były marszałek Sejmu. Jak napisał: „Przy okazji powiadomień 6 mln emerytów o waloryzacji ich świadczeń p. premier Morawiecki, p. minister Maląg i p. prezes ZUS Uścińska włożyli każdemu do koperty (zgadnijcie, kto za to płaci) także przedwyborczą ulotkę. Głównym jej celem jest pokazanie, jak źle było emerytom za Tuska, a jak dobrze jest teraz. Manipulacja gwarantowana”.

Dołączony list wychwala działania rządu, a pod listem podpisali się premier Mateusz Morawiecki, Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej i Gertruda Uścińska, prezes ZUS, a w nagłówku widzimy loga Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz ZUS.

Marek Borowski kontynuuje, cytując fragment listu „Oto przykład (cyt.): „Poprawę sytuacji seniorów dobrze widać patrząc na wzrost kwoty świadczeń netto, czyli do ręki. Przeciętna emerytura netto wzrosła między 2007 a 2015 o 55%, a między 2015 a 2023 – aż o 81%”. Państwo manipulanci nie wspominają o wzroście cen. Za 8 lat „Tuska” – 19,7%, za 8 lat PiS-u – 47%. Realny wzrost za „Tuska” – 29,4%, za PiS-u – 23,4%. Kłamstwo powielane 6 mln razy nie staje się prawdą – jest kłamstwem zwielokrotnionym. Ktoś nazwał PiS „Pinokio i Spółka”. Przychylam się”.

Przeczytaj również: Czy musisz za każdym razem podać dane z dowodu, aby odebrać emeryturę? Jednak nie! Listonosze wywalczyli zmianę!

Stanowisko ZUS w sprawie listu do emerytów

ZUS broni swojej korespondencji i twierdzi, że w ramach wysyłki świadczeniobiorcy otrzymali list informacyjno-edukacyjny, który jest jednocześnie wykonaniem zadania Zakładu określonego w ustawie. Zapoznając się z treścią listu, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że włączono państwową instytucję do politycznej agitacji, szczególnie że akcja ma miejsce w roku wyborczym. Wcześniej takich listów ZUS nie dołączał.

Zakładając nawet, że wiadomość miała mieć charakter informacyjny i edukacyjny, to powinna przestawiać więcej informacji, liczb i faktów, które pozwoliłyby czytelnikowi, choć zbliżyć się do obiektywnego zarysowania stanu polskiego systemu emerytalnego i sytuacji ekonomicznej samych zainteresowanych. W jaki sposób?

Przeczytaj również: Kolejka do sanatorium 2023. Długość kolejki w poszczególnych województwach [PRZEGLĄD]

Reklama Reklama PolisyTravel

Treść listu z ZUS

Rekordowa waloryzacja emerytur 2023

W liście czytamy: „Od marca 2023 roku wszystkie emerytury i renty objęła rekordowa waloryzacja o blisko 15 proc. Większość emerytów w Polsce otrzymała dodatkowe od 200 do 400 zł na rękę”.

Urealniony obraz sytuacji to np. wzmianka o rekordowej inflacji, który wymusiła rekordową waloryzację. Waloryzacja nie jest dobrodziejstwem rządu ani tego, ani żadnego innego, ale wynika z przepisów z 1998 r. i ma miejsce co roku w marcu. O ile wzrosną emerytury, wynika m.in. z poziomu cen, które owszem są rekordowo wysokie.

Seniorzy podnoszą fakt, że wzrost o 14,8 proc. nie rekompensuje podwyżek sięgających 40 czy 50 proc. A taki dotknął np. niektóre produkty żywnościowe.

Przeczytaj również: Waloryzacja emerytur od 1 marca. Droga od wskaźnika waloryzacji 13,8 przez 20 do 14,8 proc. Wyjaśniamy.

Emerytura bez podatku i obniżenie stawki PIT

Dalej autorzy listu informują: „Od ponad roku obowiązuje też emerytura bez podatku. Do kwoty 30 tys. rocznie, czyli 2500 zł miesięcznie, państwo nie pobiera ani złotówki na podatek. Obniżyliśmy z 17 do 12 proc. podatek pobierany powyżej tego progu. Z kolei drugi próg podatkowy podnieśliśmy do 120 tys. zł”.

Warto byłoby dodać, że emerytura bez podatku to hasło, bo w gruncie rzeczy podniesiono kwotę wolną od podatku. Co więcej, rząd nie zapomniał zrekompensować sobie tego uszczuplenia w budżecie, podwyższając składkę zdrowotną do 9 proc. także dla emerytów, likwidując jednocześnie możliwości odliczenia jej od podatku. Stąd zysk dla seniorów z postulowanej m.in. przez PSL emerytury bez podatku był dużo niższy, niż można było się tego spodziewać.

Wspomniane obniżenie stawki z 17 do 12. było efektem ogromnego niezadowolenia z reformy Polski Ład i zostało wymuszone w środku roku podatkowego, co było niestandardowym i kłopotliwym rozwiązaniem.

Matematyka podpowiada, że 12 proc. PIT plus 9 proc. składki zdrowotnej, daje nam 21 proc. Przed reformą Polski Ład stawki wynosiły odpowiednio 17-proc. PIT i 1,25 proc. składki na NFZ, co w sumie wynosi 18,25 proc. [formalnie 7,75 składkę zdrowotną można było odliczyć, więc w praktyce była niższa].

Wspomniany mechanizm waloryzacji ma za zadanie chronić świadczenia emerytalne przed utratą wartości w czasie, ale eksperci są zgodni, że siła nabywcza polskich emerytur maleje od 2021 r., nie wspominając o stopie zastąpienia, co jest ważne dla nowych, jak i przyszłych emerytów. Warto byłoby pochylić się nad tymi kwestiami, ponieważ uciekanie się do n-tych emerytur, co stało się poniekąd koniecznością, aby załatać emeryckie budżety domowe, jest rozwiązaniem prowizorycznym, które nie rozwiązuje istoty problemu.

Przeczytaj również: Koniec emerytury bez podatku dla części seniorów. EMERYTURA bez PIT 2023 [TABELA NETTO]

Zakończenie

List kończy się słowami: „Troska o emerytów to jedno z najważniejszych zobowiązań rządu. Seniorzy i renciści mogą czuć się bezpiecznie, bowiem jesteśmy gwarantem wypłaty świadczeń i dalszej poprawy Państwa bezpieczeństwa socjalnego”.

Każdy adresat musi sobie sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy czuje się bezpieczniej po otrzymaniu tej wiadomości.

Ile kosztowała ta akcja „informacyjno-edukacyjna” ZUS?

4 gr za list — jak poinformował Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Niewiele, ale mnożąc stawkę razy 8,6 mln listów, daje nam to ponad 340 tys. zł. Czy można było te pieniądze wydać lepiej?

Przeczytaj również: Waloryzacja składek emerytalnych na koncie w ZUS. Przyszli emeryci zyskają 14,4 proc. [jak sprawdzić wysokość środków na emeryturę]

Pełna treść listu z ZUS do emerytów i rencistów

Szanowni Państwo,

rok 2023, w którym emeryci i renciści mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony państwa. Czasy są trudne, a seniorzy to grupa, która wymaga szczególnego wsparcia i opieki w takich czasie.

Obywatele mają swobodę wyboru przejścia na emeryturę. Może to nastąpić po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Mają prawo decydowania czy pracują, czy przechodzą na emeryturę. Każdy Polak i każda Polska zasługują na jesień życia, którą mogą poświęcić wypoczynkowi i rodzinie.

Od marca 2023 roku wszystkie emerytury i renty objęła rekordowa waloryzacja o blisko 15 proc. Większość emerytów w Polsce otrzymała dodatkowe od 200 do 400 zł na rękę. To wielkie wsparcia w czasach kiedy, pandemia, wojna i inne światowe kryzysy doprowadziły do dużego wzrostu cen.

A to przecież nie wszystko. Po raz kolejny została wypłacona emerytura 13. emerytura. W tym roku wypłacimy i wprowadzimy na stałe 14. emeryturę. Dodatkowe roczne świadczenia poprawiają sytuację materialną seniorów oraz rencistów, szczególnie tych o najniższych dochodach.

Od ponad roku obowiązuje też emerytura bez podatku. Do kwoty 30 tys. Rocznie, czyli 2500 zł miesięcznie, państwo nie pobiera ani złotówki na podatek. Obniżyliśmy z 17 do 12 proc. Podatek pobierany powyżej tego progu. Z kolei drugi próg podatkowy podnieśliśmy do 120 tys. zł.

Wspieramy również seniorów, którzy chcą i mogą dalej pracować. Obejmuje ich ulga podatkowa PIT-0 dla osób w wieku emerytalnym, które nie pobierają emerytury. Wówczas przychody z pracy do 85 tys. Zł nie są opodatkowane i to nie licząc kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Oznacza to więcej pieniędzy od ręki od razu.

Emerytura musi gwarantować godne życie. Dlatego podnosimy poziom świadczeń o wiele szybciej, niż było to poprzednio. Od marca 2023 roku najniższa emerytura brutto wynosi 1588 zł, a przeciętna 3400 zł.

Poprawę sytuacji materialnej polskich seniorów na przestrzeni ostatnich ośmiu lat dobrze widać, patrząc na wzrost kwoty netto tych świadczeń, czyli do ręki oraz uwzględniając roczne świadczenie. I tak przeciętna emerytura netto wzrosła między 2007 a 2015 rokiem o 55 proc., a między 2015 a 2023 rokiem – aż o 81 proc.

Jednak szczególną ochroną objęliśmy osoby utrzymujące najniższe świadczenia. Minimalna emerytura do ręki, uwzględniając 13. i 14. emeryturę, wzrosła w latach 2015-2023 blisko trzykrotnie szybciej niż w latach 2007-2015 (123 proc. W stosunku do 44 proc. W poprzednich ośmiu latach).

Troska o emerytów to jedno z najważniejszych zobowiązań rządu. Seniorzy i renciści mogą czuć się bezpiecznie, bowiem jesteśmy gwarantem wypłaty świadczeń i dalszej poprawy Państwa bezpieczeństwa socjalnego.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów; Marlena Maląg, Minister pracy i polityki społecznej; Gertruda Uścińska, Prezes ZUS


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

14. emerytura 2023 [rząd przyjął ustawę]. Dodatek na stałe, elastyczny termin wypłaty, próg dochodowy bez waloryzacji

Bezpłatne leki 65+. Rozszerzenie programu o młodszych seniorów. Które leki będą bezpłatne? [AKTUALNOŚCI]

Waloryzacja składek emerytalnych na koncie w ZUS. Przyszli emeryci zyskają 14,4 proc. [jak sprawdzić wysokość środków na emeryturę]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This