Szachy, karty, krzyżówki – gry dla seniorów, które rozwijają umysł

Szachy, karty, krzyżówki – gry dla seniorów, które rozwijają umysł

Aktywność fizyczna jest dla seniorów bardzo ważna. Sporty typu: nordic walking, czy jazda na rowerze wpływają pozytywnie na ich zdrowie i dobrą kondycję. Nie zapominajmy jednak, że aktywność umysłowa również ma duże znaczenie dla organizmu. Aby zapobiec m.in. demencji i chorobie Alzheimera powinniśmy ćwiczyć swój umysł. Warto zatem grać! Szachy, warcaby, karty, czy inne gry dla seniorów rozwijają pamięć i nie tylko. Zobaczmy zatem jakie gry najlepiej wpływają na stan umysłu oraz jakie przynoszą efekty.

Mózg podobnie jak inne narządy również się starzeje. Komórki nerwowe, które odpowiedzialne są za pamięć, z czasem obumierają. Na szczęście ten proces można spowolnić. Według opinii lekarzy i naukowców gry rozwijają nasz umysł! Jak się okazuje, gimnastyka umysłu może w znaczący sposób poprawić pamięć, koncentrację i szybkość myślenia. Gry dla seniorów to najlepszy sposób, aby w formie zabawy trenować swoją sprawnością intelektualną. Szachy, warcaby lub karty to nie tylko świetny sposób na poprawę kondycji umysłu, ale również dobry pretekst do wielu ciekawych spotkań towarzyskich.

✔ Przeczytaj również: Rehabilitacja z nutą rywalizacji

Drodzy seniorzy, nie pozwólcie zatem, by wasze umysły przeszły „na emeryturę”! By zapobiec problemom z koncentracją i pamięcią warto grać i uczyć się! Gimnastyka umysłu wymaga czasu, pewnego wysiłku i przede wszystkim systematyczności. Jednak warto pamiętać, że regularne ćwiczenia pozwolą dłużej zachować dobrą formę. A im większa różnorodność gier, tym sprawniejszy pozostanie umysł. Po jakie gry dla seniorów warto zatem sięgać?

✔ Przeczytaj również: To choroba Alzheimera czy zwykłe starzenie się?

Karty

Jedną z najbardziej rozwijających umysł gier są właśnie karty. Talię składającą się z 52 kart można wykorzystać na wiele sposób. Do najbardziej popularnych gier karcianych należą: poker, makao, wojna oraz remik. Dużą popularnością cieszy się również brydż. Gra w karty wpływa na nasz umysł bardzo pozytywnie. Dzięki takiej zabawie rozwija się pamięć, koncentracja i przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia. Według naukowców gra w brydża wpływa nie tylko na koncentrację gracza, ale również na jego kontakty międzyludzkie. Gra w brydża polega na rozgrywce dwóch osób. Dzięki tej grze zmysły wymagają wytężonej gry. Ważna jest obserwacja przeciwnika i odpowiednie porozumienie się z nim.

✔ Przeczytaj również: Brydż powrócił niczym James Bond. Brydż 60+

Szachy

Szachy podobnie jak karty to gra logiczna, która wymaga sprawnego umysłu i odpowiedniego przygotowania strategicznego. Pamiętajmy jednak, że szachy są dla każdego. Nie trzeba być mistrzem, by zacząć w nie grać. W szczególności dla seniorów mogą okazać się idealną gimnastyką umysłu oraz ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jest wielu zwolenników, którzy chętnie poświęcają czas na taką właśnie zabawę. Warto podkreślić, że przyswojenie samych zasad tej gry wpływa na sprawność intelektualną gracza – rozwija pamięć i koncentrację.

Dobre gry dla seniorów to np. karty

Gry dla seniorów

Warcaby

Podobną grą do szachów są właśnie warcaby. Ich zasady są mniej skomplikowane. Warcaby to taka gra, którą można wykorzystać na wiele sposób. Gracze mogą opracować tę grę na wiele różnych wariantów. Zabawa tego typu również wpływa bardzo korzystanie na umysł – poprawia pamięć i koncentrację. Warcaby mają także duży wpływ na zdolność logicznego myślenia, dzięki czemu rozwijają inteligencję.

Gry planszowe

Dobrą zabawą jak i gimnastyką umysłu są także gry planszowe. Od wielu lat największą popularnością wśród gier planszowych cieszy się chińczyk. Warto zaznaczyć, że gra powstała na podstawie hinduskiej gry o nazwie Pachisi. Zasady i tradycje tej gry kształtowały większość europejskich gier. Dużą popularnością cieszy się również gra w monopol, która polega na – zbiciu fortuny i doprowadzenia przeciwnika do jego bankructwa. Monopol to gra, w której uczestniczy kilka osób. Oprócz doskonałej zabawy to także sposób na trening naszego umysłu. Gry planszowe to także gry strategiczne. Wpływają na pamięć i koncentrację. Podczas gry należy czujnie obserwować ruchy przeciwnika. Gry planszowe silnie rozwijają kontakty międzyludzkie. To dawka dobrej zabawy i sprawności intelektualnej.

Krzyżówki

Rozwiązywanie krzyżówek bez wątpienia rozwija inteligencję. Pomaga także szybciej zapamiętać pewne rzeczy. Krzyżówki są idealnym przykładem na to, jak można połączyć przyjemne z pożytecznym. W wolnej chwili można zrelaksować się czytając dobrą książkę lub właśnie rozwiązując ciekawą krzyżówkę. Dodajmy, że krzyżówki to taka mini encyklopedia. Są dawką wielu informacji na różne tematy. Dzięki nim można rozszerzyć swoją wiedzę na przykład z dziedziny historii, geografii, czy sztuki.

Scrabble

Tym razem gra słowna. Scrabble cieszą się popularnością na całym świecie. Gra polega na układaniu krzyżówki z losowanych wcześniej literek. Scrabble rozwijają sprawność umysłu, poprawiają pamięć i koncentrację. Gra w scrabble wzbogaca także słownictwo, wpływa na poprawę logicznego myślenia i przede wszystkim rozwija wyobraźnię.

Puzzle

Do gier, które mają ogromne znaczenie dla naszej sprawności intelektualnej, można również zaliczyć puzzle. To układanka i łamigówka, która wpływa nie tylko na pamięć i koncentrację, ale przede wszystkim na spostrzegawczość. Podczas zabawy w puzzle rozwija się wyobraźnia. Puzzle to idealna gra dla nie tylko dla najmłodszych, ale również dla seniorów.

✔ Przeczytaj również: Turniej „Rusz Głową” dla seniorów w Krakowie

Dla każdego coś miłego!

Jak widzimy, wybór gier jest naprawdę duży. Warto grać, by czuć się sprawnie intelektualnie. Pamięć – szczególnie krótkotrwała – z wiekiem słabnie. Trudniej jest nam uczyć się i zapamiętywać nowe rzeczy. Aby poprawić jej kondycję należy regularnie ćwiczyć. Gry dla seniorów bez wątpienia oddziałują na koncentrację i inteligencję. Mają również wpływ na zasób słownictwa oraz to, w jaki sposób przekazujemy sobie wiedzę.

AP
(red. JS)

Szukasz inspiracji na temat różnych form spędzania wolnego czasu? Więcej ciekawych informacji odnajdziesz w rubryce Aktywny Senior oraz Hobby.

Rehabilitacja z nutą rywalizacji

Projekt Floratorium, aby czerpać siłę z przyrody

Kluby seniora w praktyce: Strzałkowo i Drezdenko

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds