Ile kosztuje „darmowe” sanatorium na NFZ?

Ile kosztuje „darmowe” sanatorium na NFZ?

Każdy pacjent w sanatorium uzdrowiskowym ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju. Zabiegi realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są bezpłatne.

NFZ nie ponosi: kosztów przejazdu, częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie, kosztów pobytu opiekuna pacjenta, opłat klimatycznych, kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Skierowanie do sanatorium – zmiana

Ministerstwo Zdrowia chce skrócić kolejki do uzdrowisk, wprowadzając 12-miesięczny okres, który musi upłynąć od zakończenia przez pacjenta leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej do momentu otrzymania kolejnego skierowania. Gdyby zapowiadana zmiana weszła w życie, wtedy to z kolejki na leczenie rocznie „wypadłoby” około 150 tys. osób. Z danych NFZ wynika, że co roku do funduszu wpływa pół miliona skierowań do sanatoriów. Co trzecie jest od kuracjusza, któremu nie minął jeszcze rok od ostatniego pobytu w sanatorium.

Sanatorium poza kolejnością

Jeśli złożyliśmy wniosek o skierowanie do sanatorium, to czas oczekiwania jest taki sam dla wszystkich i wynosi około 30 miesięcy. Swoje miejsce w kolejce można śledzić na bieżąco w na stronie centrali NFZ: skierowania.nfz.gov.pl. Wystarczy, że wpiszemy numer skierowania. Bez kolejki wyjadą tylko zasłużeni honorowi dawcy krwi lub przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani.


14 dniowe Turnusy Rehabilitacyjne w Truskawcu oferuje m.in. Florian Travel z Krakowa

Biuro w Krakowie, ul. Karmelicka 32 lok 3 , 31-128 Kraków, Godziny pracy: pn. – pt. 09:00-18:00, sob. 11:00 – 15:00, KONTAKT Telefoniczny:  48 12 397 49 22

fax + 48 12 347 49 25
e-mail: turnusyrehabilitacyjne@floriantravel.com

Więcej informacji na stronie internetowej: www.floriantravel.com

Przeczytaj również:
Leki tracą właściwości, gdy jest za gorąco

Więcej porad zdrowotnych w „Gazecie Senior”

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )